Jaki wybrać dach domu? Pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć kiedy chcemy wybudować własny dom. Pomaga w tym (albo ogranicza w wyborze) plan zagospodarowania przestrzennego, który określa nam kąt nachylenia, rodzaj pokrycia czy kolor dachu. Jednak jeżeli jednak mamy wybór, to co wybrać?

Najważniejsze czynniki, które wpłyną na wybór dachu można w praktyce podzielić na cztery punkty. Będą to rozpiętość ścian nośnych, kąt nachylenia dachu, zagospodarowanie poddasza oraz liczba połaci. Zajmiemy się każdą z nich oddzielnie. Na pierwszy ogień idzie nam rozpiętość ścian nośnych. Rozpiętość jest w sumie dobierana przez projektanta, ale w głównej mierze zależy od przeznaczenia budynku i jego wielkości. Rozpiętość 6-7 metrów będzie nieduża i odpowiednia do najprostszych wiązarów krokwiowych, jętkowych lub kratownicowych. Taka rozpiętość będzie oznaczała, że konstrukcję będzie wykonać łatwiej i będzie tańsza. Rozpiętość ponad 10 metrowa jest już dość duża, ograniczając jednocześnie wybór konstrukcji dachu. Zwykle będzie to kratownica lub płatwiowo-kleszczowa. Dach będzie też droższy, a w niektórych przypadkach dość skomplikowany do wykonania. Następnie zajmijmy się zagospodarowaniem poddasza. Pomysł na to by zagospodarować poddasze bardzo często wynika z tego, że działka jest nieduża, więc domek będzie nie duży i przydałoby się dodatkowe pomieszczenie czy pomieszczenia. Czasami też inwestor ma po prostu takie życzenie. Ważne jest to, by wiedzieć, że w przypadku poddasza użytkowego będzie wyglądała inaczej konstrukcja dachowa i może być bardziej skomplikowana. Będzie trzeba zaplanować odpowiednią wysokość użytkową ok. 2,5 metra, ale również odpowiednie oświetlenie. Dobrze się sprawdzają w tym przypadku tradycyjne więźby dachowe.

Liczba połaci wpłynie nam na wygląd samego domu, ale również stopień skomplikowania konstrukcji dachowej. Tutaj wpływa na to mają oczywiście inwestor, ale również architekt. Standardowo najłatwiejsze do wykonania będą dachy jednoczy czy dwuspadowe. Standardowo wpłynie to również na cenę naszego dachu, a więc też na cenę wybudowania całego domu. Dachy wielopołaciowe są niestety najdroższe, trudne do wykonania i to nie tylko przy realizacji, ale również już na etapie projektowania, jednak dają wiele możliwości, a w niektórych przypadkach robią efekt „wow”. Na koniec zostały nam kąty nachylenia dachu. Tym punktem zajmiemy się jednak w kolejnym artykule opisując państwu 3 główne kąty nachylenia z niewielkim ich opisem.