Istnieje wiele gatunków drewna, które będą odpowiednie na budowę domu z bali. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze, które można łatwo zdobyć w Polsce, ale również takie które trzeba sprowadzić z innych rejonów świata.

Przy wyborze drewna pamiętajmy o jednej zasadzie. Im trudniejsze były warunki rozrostu danego drzewa tym lepsze będzie z niego drewno na dom z bali. Drewno z drzew, które miały żyzne gleby i szybko rosły będzie bardziej podatne na ataki insektów i drobnoustrojów. Będzie również słabsze konstrukcyjnie co ma dość duże znaczenie dla budowy domu. Jak sprawdzić jakość drewna? Należy dokonać analizy słojów drzewa – im gęstsze kręgi tym lepiej. Przejdźmy jednak do samych gatunków drewna. Zaczniemy od popularnej sosny. Sosna ma dobrą wytrzymałość na rozciąganie dzięki czemu jest w stanie pozostać w niezmienionym kształcie przez wiele pokoleń. Ten gatunek jest jednym z najpopularniejszych wyborów w przypadku domu z bali. Jest łatwo dostępny, dość wytrzymały i niedrogi. Najlepsze sosny pod budowę domu z bali będą pochodziły z mazur gdzie znajdziemy sosnę czerwoną, białą czy wydmową. Następna w kolejności jest jodła. Jest to gatunek zachodni, który nie jest tani. Jest idealnym wyborem do zastosowań konstrukcyjnych ze względu na swoją wytrzymałość. Jest niebywale trwała i potrafi zmieniać kolor z czerwonego na żółty. Pamiętać należy, że niekiedy potrafi wydzielać specyficzny zapach, który dla wielu osób może być nieprzyjemny. Świerk podobnie jak sosna jest łatwo dostępny. Jest nieco bledszy od sosny i posiada wiele cech konstrukcyjnych. Najlepsze świerki znajdziemy z górach – to właśnie ich pochodzenie wpływa na tak dobrą wytrzymałość – srogie warunki czynią go odpornym na czynniki zewnętrzne.

Modrzew to świetne drzewo do budowy domu. Tani nie jest, jednak posiada wiele doskonałych cech. Jest trwały, odporny na ogień , elastyczny. Unosi się z niego przyjemny zapach, a sam wygląd drewna jest bardzo estetyczny. Problemem może być żywica, która potrafi wyciekać jeszcze przez długie lata i to właśnie to wpływa na obróbkę modrzewia, a więc też na jego cenę. Na koniec zajmijmy się cedrem. Jest to świetne drewno pod budowę domów z bali. Wydziela przyjemny aromat. Dla niektórych jest tak przyjemny, że od wewnątrz nie ocieplają ścian balowych. Koszty tego drewna są zależne od miejsca jego pochodzenia i na różnych kontynentach mogą być inne. Ciekawostką jest to, że cedrowe krążki są używane do odstraszania moli w szafach z ubraniami.