Wiele osób posiadający własny dom nie wyobraża sobie go bez kominka w środku. Jest to wspaniała ozdoba, ale również niezłe źródło ciepła. Należy jednak pamiętać, że przed jego wyborem warto zasięgnąć nieco informacji na temat tego jakie konkretne przeznaczenie jest danego kominka.

Jednym z podziałów kominków na kategorie jest podział zaproponowany przez Francuzów, do którego odwołuje się obecnie większość producentów. Podział ten dotyczy czasu utrzymywania żaru po jednorazowym załadowaniu kominka do pełna. Mamy więc kominki, w których żar utrzyma się ponad 10 godzin, poniżej 10 godzin oraz nieokreślony czas. Ostatni podział dotyczy raczej kominków dekoracyjnych, które są używane sporadycznie, bardziej dla przyjemności niż do dostarczania ciepła do domu. Jeżeli chcemy by kominek był awaryjnym źródłem ciepła to należy zastanowić się nad wkładem, który zagwarantuje nam co najmniej kilkugodzinny okres utrzymania żaru. Kominki utrzymujące żar ponad 10 godzin są przeznaczone do domów, w których to właśnie one będą głównym źródłem ciepła. Takie kominki dodatkowo rozprowadzają ciepło po pomieszczeniach specjalnymi kanałami powietrznymi. Same kominki możemy również podzielić na trzy kategorie ze względu na sposób ich używania. Jak można się już domyśleć będziemy mieli kominki używane okazjonalnie, kominki pomocnicze oraz kominki jak główne źródło ciepła. Pierwsze montowane są jak już wspominaliśmy dla przyjemności, żeby ucieszyć oko. Mogą się przydać na przykład gdy mamy chłodniejszy wieczór wiosną czy nawet latem by nie włączać głównego źródła ogrzewania.

Kominki pomocnicze są przydatne w porach przejściowych, a jednym z ich zastosowań jest ograniczanie wydatków czy to na gaz czy to na olej przed oraz po sezonie grzewczym. Przydatne są one także w trakcie bardzo dużych mrozów oraz w przypadku awarii głównego źródła ciepła. Na koniec zostały nam kominki jak główne źródło ciepła. Takie kominki ogrzewają już cały dom, ale należy pamiętać, że nie zgodnie z literą prawa nie mogą być głównym źródłem ciepła. Jednak tym dodatkowym źródłem ciepła może być również dobrze zwykły grzejnik elektryczny. W przypadku kominków jako głównych źródeł ogrzewania nie zawsze są one dobrym rozwiązaniem. Jeżeli są źle zamontowane to można powiedzieć, że będziemy mieli kotłownie w salonie, a to będzie się wiązało z częstszymi malowaniami ścian. Z czasem również palenie w kominku przestaje być przyjemnością, a staje się nudnym obowiązkiem. W jednym sezonie grzewczym możemy spalić parę ton drewna, które będzie trzeba przywieźć, porąbać, poukładać, wysuszyć a w sezonie grzewczym nosić codziennie do domu. Oczywiście można zamówić wysuszone, porąbane drewno kominkowe, ale jest to już dużo większy koszt.