Drzwi wejściowe mogą być zrobione z różnych materiałów. Na tynku mamy dość szeroki wybór kształtów, kolorów czy rozmiarów. Jeżeli jednak zastanawiamy się, które wybrać, dobrze by było wiedzieć jakie są rodzaje. Oto przykłady drzwi zewnętrznych, na które możemy natknąć się w sklepach.

W głównej mierze mamy dostępne cztery rodzaje drzwi jeżeli chodzi o podział na materiały, z których zostały wykonane. Będą to drzwi stalowe, aluminiowe, PCW oraz klasyczne drewniane. Najpopularniejsze drzwi to oczywiście te wykonany ze stali. Są one mocne, trwałe i dość tanie. Zwykle mają one drewnianą ramę pokrytą blachą. Minusem tych drzwi jest to, że trudno je ocieplić, dlatego mają dość duży współczynnik przenikania ciepła (nawet 1,3 do 1,5 W/(m2.K)). Drzwi aluminiowe są jednymi z najdroższych na rynku. Zwykle mają ramę oraz ościeżnicę wykonaną z aluminium, a skrzydło pokryte jest PCW lub włóknem szklanym. Najczęściej widzimy je w obiektach użyteczności publicznej. Są one dość zimne o współczynniku przenikania ciepła 1,3 do 1,4 W/(m2.K). Te pasywne jednak mogą mieć już parametry ok. 0,47 W/(m2.K). Drzwi drewniane to również drogi produkt. Rama oraz ościeżnica są wykonane z klejonki drewnianej a samo skrzydło jest pokryte sklejką. Często na powierzchni znajdziemy fornir z sosny, dębu czy mahoniu. Takie drzwi mają doskonałe parametry cieplne sięgające 0,7 – 0,8 W/(m2.K). Na koniec zostały nam drzwi wykonane w technologii PCW. Są one tanie i popularne, łatwo je dopasować do rolet, okien czy bramy garażowe. Mają one również dobre parametry cieplne – 1 do 1,3 W/(m2.K).

Które natomiast drzwi wybrać? To jest pytanie na które każdy chyba musi odpowiedzieć sobie samemu. Na pewno na decyzję wpływ powinna mieć zasobność naszego portfela. Jeżeli nas stać doskonałym wyborem będą drzwi drewniane, które mogą mieć piękne zdobienia. Dobrze jest również patrzeć na wybór drzwi zewnętrznych z perspektywy dopasowania ich do reszty domu – do okien, ościeżnic, drzwi garażowych. Jeżeli wszystko do siebie pasuje to jest to po prostu miły widok dla oka. Ważne przy wyborze takich drzwi jest również wspominana już wielokrotnie przepuszczalność ciepła. Najlepszymi drzwiami będą te najlepszymi parametrami cieplnymi. Warto jest troszeczkę poczytać to rożnych parametrach drzwi w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane żeby później nie było problemu np. z zachowaniem odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu z takimi drzwiami.