Wybierając okna do naszego mieszkania, domu czy też przedsiębiorstwa stajemy przed pytaniem jakie okna należałoby wybrać. Dostępne mamy różne materiały – plastik, aluminium, hybrydy obu czy też właśnie okna drewniane. Dzisiaj zajmujemy się właśnie oknami z drewna. Postaramy się uwypuklić ich zalety oraz pokazać wady. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Wielu konsumentów w pierwszej chwili wybiera okna plastikowe, które są łatwiejsze w produkcji, a więc tańsze oraz w dużej dostępności. Brakuje im jednak tego czegoś, niepowtarzalnego charakteru, który mają właśnie okna drewniane. W związku z tym okna te są coraz częściej wybierane przez kupujących, w szczególności przez miłośników tradycyjnych rozwiązań. Mimo, że okna drewniane są droższe od tych z PCV to są również wykorzystywane w nowym budownictwie. Mają one również wiele zalet, których często nie mają okna z innych materiałów. Okna drewniane, jeżeli o nie dbamy są bardzo trwałe. Przy odpowiedniej pielęgnacji są w stanie wytrzymać nawet 150 lat, a w przypadku uszkodzenia czy zarysowania można jest w łatwy sposób naprawić. Na rynku znajdziemy wiele wzorów takich okien, a co najważniejsze drewniane okna można dostosować do indywidualnego projektu czy też niestandardowych kształtów. Mamy tutaj dużą dowolność, ograniczoną praktycznie tylko zasobnością portfela. Okna drewniane możemy pomalować, polakierować, szczotkować, czy obrobić w inny sposób – np. rzeźbić. Ważne jest również to, że cechują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz to, że nadają się do przeszkleń wielkoformatowych, ponieważ są sztywne i nie ulegają naprężeniom.

Okna drewniane nie mają problemów by uzbroić je w funkcje antywłamaniowe. Na koniec należy wskazać, że są one jednak dalej postrzegane jako produkty luksusowe, nadające budynkowi niepowtarzalnego charakteru. Okna takie jednak posiadają różne wady. Najważniejszą z nich jest cena. Niestety są one droższe od plastikowych. Spowodowane jest to dużo bardziej skomplikowanym procesem produkcyjnym, który wymaga dużo większych nakładów finansowych niż te, które należy wydatkować przy produkcji okien PCV. Kolejną wadą jest to, że nie są to okna dla osób leniwych. O te okna należy dbać, a nie każdemu może się to podobać. Trzeba je odpowiednio konserwować i pielęgnować – ale takie działanie na pewno się zwróci. Ich wadą jest również to, że w wilgotnych pomieszczeniach, przykładowo w trakcie remontu będą potrzebowały dodatkowego zabezpieczenia, bo w innym przypadku mogą stracić swój „blask”. Jak widzimy okna drewniane mają dużo zalet, ale również kilka wad. Cena jest ich największa bolączką, więc w przypadku gdy to jest priorytetem należy zastanowić się nad oknami plastikowymi. Jednak w przypadku gdy nie jest to problemem, a szukamy czegoś niepowtarzanego, z duszą, należy sięgnąć po bardziej naturalny produkt, a więc okna drewniane.