Okna aluminiowe różnią się od plastikowych nie tylko z nazwy. Jedne i drugie mają swoje wady oraz zalety, ale również różne właściwości. Ich zastosowanie będzie się różniło dlatego ważne jest by poznać wszystkie „za” i „przeciw” obu produktów.

Zacznijmy od okien plastikowych, a więc popularnych PCV. Na wstępie należy zaznaczyć, że nie są to okna idealne. Są one wrażliwe na zmiany temperatur i całkowicie nie będą się nadawały do zastosowania na powierzchniach wielkogabarytowych. Natomiast są one bardzo dobre w przypadku gdy chcemy mieć odpowiednią izolację cieplną. Dlatego konsumenci sięgają po nie częściej niż po okna aluminiowe. Okna aluminiowe mają swoje zastosowanie w dużej mierze przy projektach budynków użyteczności publicznej, nowoczesnych biurowcach, hotelach – w budynkach, które nierzadko potrzebują dużych przeszkleń. Dzięki temu, że aluminium to materiał sztywny, lekki oraz odporny na rdzę – jest idealny do właśnie takich zastosowań. Ostatnimi czasy również osoby prywatne spoglądają na ten materiał przychylnym okiem, ponieważ nadaje się idealnie do współczesnych, nowoczesnych domów. Ich minusem natomiast są dużo gorsze parametry izolacyjności cieplnej gdy porównamy jest z oknami plastikowymi. Niektórzy producenci próbują marketingowo „ocieplać” okna aluminiowe poprzez wstawianie w nich odpowiednich wkładek z odpowiedniego tworzywa nazywając takie aluminium – „ciepłym aluminium”, jednak prawda jest taka, że to tylko marketing i parametrach cieplne takich okien wcale się wielce nie polepszają.

Jakie jest w takim razie rozwiązanie dla osób, lubiących nowoczesnych wygląd, chcąc jednocześnie zachować odpowiednio wysokie właściwości cieplne okien? Producenci od pewnego czasu proponują okna PCV z odpowiednimi nakładkami aluminiowymi. Plusem takich okien jest to, że są to dalej okna plastikowe ze świetną izolacją. Z zewnątrz nie różnią się one praktycznie niczym od okien aluminiowych, dzięki odpowiedniej nakładce, która dodatkowo chroni przez wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Dzięki temu przedłużamy również żywotność takich okien. Rozwiązanie takie nadaje się idealnie w budynkach mieszkalnych, domkach jednorodzinnych czy blokach. Na rynku znajdziemy również jeszcze dość popularne okna drewniane, jednak jest to temat na oddzielny artykuł, którym zajmiemy się już wkrótce.